Wady pracy zdalnej

praca zdalna lis 20, 2019

Praca zdalna ma wiele zalet, o których możecie przeczytać tutaj. Jednak istnieją również aspekty, które sprawiają, że ta forma pracy nie jest odpowiednia dla każdego.

Oto, co może nam utrudniać pracę zdalną:

Problemy z motywacją. Nie każdy ma odpowiednie umiejętności i predyspozycje, by samodzielnie zmotywować się do pracy. Skutkuje to ciągłym odkładaniem realizacji zadań, przekładaniem deadline’ów bądź pracą ponad siły w ostatniej fazie projektu.

Rozpraszacze. Jeśli pracujesz z domu, możesz mieć trudności ze skupieniem na pracy. Na początku idzie Ci dobrze – zaczynasz dzień od prysznica i śniadania, a potem już masz się zabrać do pracy, kiedy… Przychodzi Ci do głowy kilka lepszych pomysłów. Może pójdziesz jeszcze po mleko do sklepu? A może spędzisz „chwilę” przeglądając wiadomości i media społecznościowe? Albo nastawisz pranie, a potem wyjdziesz na chwilę pobiegać? W domu zawsze jest coś do zrobienia. I chociaż dobrze czasem zrobić sobie przerwę od komputera czy dokumentów, by np. ugotować obiad, to jednak lepiej, jeśli będzie to coś znacznie prostszego niż sushi.

Brak wyraźnej granicy między pracą a życiem osobistym. Może być tak, że podczas pracy rozpraszają Cię domowe czy rodzinne sprawy do załatwienia, a podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi rozprasza Cię praca. W czasie kolacji ze znajomymi patrzysz na telefon, żeby sprawdzić, czy przyszedł już ważny mail od klienta, a na urlopie odpisujesz współpracownikom na firmowym komunikatorze.

Brak kontaktu z innymi ludźmi. Człowiek jest z natury istotą społeczną. Jeżeli pracujesz z domu i możesz poczuć, że brakuje Ci kontaktu z innymi ludźmi. Pomóc mogą spotkania z przyjaciółmi i rodziną w czasie wolnym. Jeśli jednak chciałbyś również mieć kolegów i koleżanki z pracy, być może warto rozważyć wynajęcie wspólnego biura z kolegą po fachu lub znalezienie miejsca w coworkingu.

Brak kontaktu ze współpracownikami. Na szczęście z pomocą przychodzi nam tu współczesna technologia, czyli komunikatory, które pozwalają nam się kontaktować w czasie rzeczywistym. Może się jednak zdarzyć, że na odpowiedź współpracownika w przypadku problemów z realizacją projektu będziemy czekać dłużej, niż gdyby siedział on przy sąsiednim biurku.

Odbiór społeczny. Niestety, mimo że praca zdalna nie jest nowością, dla wielu osób nadal nie oznacza „prawdziwej” pracy. Bo co to za praca, skoro nie chodzisz codziennie do biura, nie masz określonego czasu pracy, ani nie musisz przestrzegać dress code’u? ;)

To tylko niektóre z trudności, które możesz napotkać pracując zdalnie. Jak sobie z nimi radzić, przeczytasz w następnym poście.

Jeśli trafiłeś tutaj nieprzypadkowo i szukasz obecnie pracy zdalnej przy przepisywaniu tekstów oraz transkrypcjach, to dobrze się składa. Być może właśnie Ciebie potrzebujemy w naszym zespole. Zapraszamy do kontaktu.