E-book "Jak zostać transkrybentem?" - Klaudyna Maciąg

ebook kwi 28, 2020

W poniedziałek ruszyła sprzedaż e-booka Klaudyny Maciąg "Jak zostać transkrybentem?". Przyznam szczerze, że nie byłam przekonana, czy powinnam kupić tą publikację. Transkrypcjami zajmuję się już od kilkunastu lat, więc mogę pochwalić się dużym doświadczeniem. Miałam wątpliwości co do tego, czy dowiem się czegoś nowego, czytając tekst koleżanki po fachu.

Przekonało mnie to, że nigdy wcześniej nie spotkałam się z tego typu publikacją na temat transkrypcji, no i oczywiście moja wrodzona ciekawość ;) Kilka dni przed uruchomieniem sprzedaży zapisałam się na listę oczekujących.

Jak się później okazało – była to dobra decyzja!

E-booka świetnie się czyta. Ja pochłonęłam go w jeden wieczór, chociaż wcale tego nie planowałam. Miałam tylko pobieżnie go przejrzeć i wrócić do pracy (nad transkrypcjami oczywiście), jednak lektura wygrała walkę o mój czas i uwagę. Ale nie martwcie się – deadline’y mam pod kontrolą!

Klaudyna Maciąg to osoba słynąca w środowisku transkrybentów i copywriterów ze swojej dokładności i wysokiej jakości usług. Nie zdziwiło mnie więc, że treść podana jest w bardzo przystępnej i przejrzystej formie.

W e-booku nie zabrakło ani wiadomości teoretycznych (np. dotyczących rodzajów transkrypcji), ani praktycznych (np. dotyczących programów wspomagających pracę transkrybentów). Osobiście najbardziej podobało mi się, że Klaudyna zwraca uwagę na problemy związane z tworzeniem portfolio oraz zaniżaniem cen usług, a także obala często powtarzany przez wiele osób mit, że dobrym transkrybentem może zostać każdy. Zdecydowanie zgadzam się z tym, że osób potrafiących tworzyć solidne transkrypcje jest naprawdę niewiele.

Niektóre części to dla osób pracujących nad transkrypcjami tzw. „oczywista oczywistość”, ale są też fragmenty, które zainteresują każdego – obojętnie ile godzin nagrań już w swoim życiu spisał.

Autorka poświęciła nieco miejsca informacjom, które nie dotyczą stricte pracy transkrybentów, a bardziej ogólnych zagadnień, jak freelancing, organizacja czasu pracy, produktywność, szukanie zleceń i wycena usług.

Reasumując – lektura jest inspirująca i pobudza do działania. Cieszę się, że zdecydowałam się na zakup e-booka Klaudyny. Polecam tą publikację zarówno początkującym, jak i doświadczonym transkrybentom. Pierwsi znajdą tutaj wszystko, czego potrzebują, żeby dobrze zacząć przygodę ze spisywaniem nagrań. Drudzy będą mogli się zainspirować i spojrzeć świeżym okiem na swoje dotychczasowe doświadczenie oraz zaplanować kolejne działania, aby nieustannie się rozwijać.

E-booka możecie kupić tutaj.