Napisy do filmów na YouTube - dlaczego warto?

napisy do filmów sty 21, 2020

Jeśli prowadzisz swój kanał na YouTube, być może zastanawiałeś się, czy warto dodać do niego napisy. Wielu autorów filmów uważa, że są one zbędne i rezygnuje z ich stworzenia. Niestety, zapominają o kilku naprawdę ważnych sprawach.

1. Osoby niesłyszące nie chcą być wykluczone.

Wady słuchu stały się chorobą cywilizacyjną. Na świecie ponad miliard osób zmaga się z problemami słuchowymi, które wpływają na codzienne funkcjonowanie. W Polsce poważnie uszkodzony słuch ma 900 tys. osób, a ok. 40 tys. nie słyszy w ogóle. [źródło]

Jeśli nie chcesz, aby osoby niesłyszące lub słabosłyszące poczuły się na Twoim kanale wykluczone – dodaj napisy. Dzięki temu zwiększysz grono swoich widzów oraz będziesz postrzegany jako osoba, która rozumie potrzeby różnych grup społecznych.

2. Wiele osób nie może albo nie chce włączać dźwięku w danym momencie.

Nie wszędzie i nie w każdej sytuacji możemy oglądać filmy z dźwiękiem. W kolejce do lekarza, w pociągu, na nudnym wykładzie czy w nocy, kiedy pozostali domownicy już śpią. Twoim potencjalnym słuchaczom przydadzą się wtedy słuchawki lub napisy :)

85% filmów na Facebooku oglądane jest z wyłączonym dźwiękiem! [źródło]

3. Napisy sprawiają, że ludzie lepiej rozumieją treść.

Niektórzy ludzie lepiej zrozumieją i zapamiętają treść Twoich wypowiedzi, jeśli będą mogli je przeczytać.

4. Nie każdy mówi w Twoim języku.

Chcesz dotrzeć do osób mówiących w innych językach? Nie masz wyjścia – musisz dodać tłumaczenie do swojego filmiku. Zastanów się, do kogo chcesz dotrzeć. Najpopularniejszy wybór to zawsze angielski, ale być może okaże się, że będziesz potrzebował napisów do filmów w języku niemieckim, francuskim, rosyjskim czy hiszpańskim.

Również osoby, które uczą się języka polskiego, z pewnością docenią napisy.

5. Napisy zachęcają do oglądania filmów do końca.

Badania wykazują, że dodanie napisów do filmu zwiększa szanse, że zostanie on obejrzany w całości.

6. Napisy pomagają w zwiększeniu zasięgu.

Napisy sprawiają, że widzowie są bardziej zaangażowani. Filmy z napisami są częściej udostępniane, komentowane i lajkowane w mediach społecznościowych.

7. Napisy to ważna część strategii SEO.

Wiele z opisanych wyżej aspektów będzie miało pozytywny wpływ na pozycję Twoich materiałów w wynikach wyszukiwania. Dla niektórych może być jednak zaskoczeniem, że wyszukiwarki indeksują dodawane do filmów napisy. Nie indeksują natomiast napisów automatycznie tworzonych np. przez oprogramowanie YouTube.

Mam nadzieję, że nikt z Was nie ma już wątpliwości co do tego, że warto stworzyć napisy do filmików zamieszczanych w sieci. A więc do dzieła!

Jeśli publikujesz filmy, ale nie masz czasu albo ochoty na tworzenie do nich napisów – zapraszamy do kontaktu.

Przy tworzeniu tekstu korzystaliśmy z tego artykułu.